Jak pořídit kvalitní snímky
Nápověda číslo: 1915
Několik doporučení, která mají za cíl zajistit, aby zejména v případě experimentů vznikaly použitelné snímky „hned na první pokus“ a nebylo třeba je po čase znovu přefocovat.
Kvalita
Fotky pořizujte v dostatečně vysoké kvalitě, zejména za špatných světelných podmínek si hlídejte, aby nebyly rozmazané. Před nahráním do sbírky se na snímky podívejte v počítači, můžete odhalit problémy, které na malém displeji foťáku nejsou patrné.
Pokud nemáte vlastní foťák nebo mu příliš nevěříte, využijte profesionální foťák, který je k dispozici v IFL.
Stativ
Pokud jsou vaše snímky (zejména za špatných světelných podmínek rozmazané), používejte stativ – i ten je k dispozici v IFL.
Pozadí
Focení s bleskem
Pokud to situace skutečně nevyžaduje, focení s bleskem se spíše vyhýbejte. Při jeho případném použití je třeba ohlídat dva časté problematické efekty:
Na snímku jsou velmi kontrastní rušivé stíny (obr. 3 vlevo).
- Snímaný objekt nebo jeho okolí blesk odráží, na snímku vzniká bílá skvrna (obr. 3 vpravo).
Alternativou k použití blesku je vyfocení snímku ze stativu při nastavení delší expozice – i tmavá scéna pak bude na snímku dostatečně zřetelná a nežádoucí efekty spojené s použitím blesku se neobjeví. Manuální nastavení doby expozice většina chytřejších foťáku zvládá, opět platí, že v IFL je na zapůjčení profesionální stroj.
Obecná doporučení
Při každém focení si nezapomeňte dobře rozmyslet kompozici snímku, aby byl přehledný a názorný. Snažte se vyhýbat rušivým vlivům (nálepky na pomůckách, zamotané dráty, špinavý stůl apod...).