Jak pořídit kvalitní video

Nápověda číslo: 1921

Několik doporučení, která mají za cíl zajistit, aby zejména v případě experimentů vznikaly použitelná videa „hned na první pokus“ a nebylo třeba je po čase točit znovu.

  • Základní parametry kvalitního videa

    Všechna videa natáčejte ze stativu (je k dispozici v IFL), pokud není skutečně velmi silný důvod to neudělat. Videa pořizujte výhradně v kvalitě FullHD, tj. s rozlišením 1920x1080 pixelů.

  • Požadavky na techniku

    Ze dvou výše uvedených kritérií plynou i požadavky na techniku, kterou lze k natáčení videí použít – musí jít o přístroj s kvalitou FullHD připevnitelný ke stativu. Preferovanou volbou je videokamera (dvě jsou k dispozici v IFL), případně foťák/tablet splňující výše uvedené požadavky. Rozhodně nepořizujte videa „z ruky“ na mobilní telefon.

  • Pozadí

    Podobně jako při pořizování fotografií platí, že je vhodné pořizovat videa pokud možno proti jednobarevnému pozadí – bílé zdi, hnědé desce stolu apod. Vyvarujte se pestrých pozadí či takových sekvencí, ve kterých jsou na pozadí i další předměty, které s prováděným pokusem nesouvisí!

  • Odrazy a stíny

    Je vhodné vyvarovat se na videu ostrých kontrastních stínů či silných odrazů (např. odraz slunečního světla ve sklenici vody apod.).

  • Obecná doporučení

    Vždy si nezapomeňte dobře rozmyslet kompozici videa, aby byla přehledná a názorná. Snažte se vyhýbat rušivým vlivům (nálepky na pomůckách, zamotané dráty, špinavý stůl apod...).

Zaslat komentář k úloze