Struktura Sbírky pokusů

Nápověda číslo: 1924

Obecným cílem a smyslem Sbírky pokusů je dlouhodobě shromažďovat náměty na pokusy a jednotným a systematickým způsobem je předkládat učitelům fyziky, ať už těm zkušeným, začínajícími či ve fyzice neaprobovaným. Kromě obvyklých informací, které podobné sbírky poskytují (doporučené pomůcky, teorie, postup,…) se klade důraz na názorné předkládání vzorových výsledků formou fotografií a videí a technické i metodické poznámky usnadňující provádění pokusů.

Každý experiment má ustálenou strukturu, ustálené části – nemusí být všechny přítomny, ale často jsou. Následuje přehled těchto částí v používaném pořadí a jejich stručná charakterizace.

  • Cíl pokusu

    Cíl má stručně charakterizovat, o co v pokuse jde, co se při něm ukáže, co má být výstupem (něco odlišit, rozhodnout, potvrdit apod.).

  • Teorie

    Teorie má za úkol popsat, jaká je podstata jevu, který ukazujeme. Je to místo pro případné vzorečky, teoretické grafické předpovědi, schémata zapojení, odkazy na podrobnější teoretický popis apod. Pokud je někde příslušné téma pěkně zpracováno (příspěvky z Veletrhu nápadů, z mezinárodních konferencí, odborné weby apod.), je rozumné popsat teorii stručně a odkázat se na tento zdroj.

  • Pomůcky

    Výčet všech pomůcek, i těch jednoduchých. Pokud se při experimentu osvědčily nějaké konkrétní parametry pomůcek (tloušťka drátu, odpor rezistoru, hmotnost závaží apod.), uvádějte je sem.

    Poznámka: Formálně má sekce Pomůcky vždy tvar věty, tj. začíná velkým písmenem a končí tečkou.

  • Postup

    Postup je podáván jednoznačně, konkrétně. Pokud obsahuje více než dvě či tři pokyny, rozepište postup do bodů a jednotlivé body číslujte (použijte číslovaný seznam, více viz nápověda Odstavce a seznamy). Patří sem obrázky, které usnadňují realizaci experimentu, ujasňují některé části, kde by mohlo dojít k pochybám.

  • Vzorový výsledek

    Klíčová část, kde je ilustrováno, jak experiment dopadne. Pokud jde o nějaký vizuální jev, je vhodným výstupem fotka, pokud jde o děj, pak spíše video. V případě měření může být výstupem tabulka, graf, případně obojí. Výstupem může být samozřejmě i slovní komentář, ale děje se to spíše výjimečně.

  • Technické poznámky

    Postřehy týkající se provedení – na co si dát pozor z hlediska přípravy experimentu, vychytávky, které se vám osobně osvědčily při jeho realizaci, co nedělat, aby to fungovalo… Čerpejte hlavně z vlastních zkušeností při provádění experimentu.

  • Metodické poznámky

    Postřehy týkající se toho, jak věc předvést studentům – můžete navrhnout, jakými experimenty lze navázat, jaké lze naopak udělat předtím, co je důležité okomentovat, abychom studenty nezmátli. Event. jak zařídit, aby byl experiment malých rozměrů dobře vidět; upozornit, jakou miskoncepci experiment může vyvracet, nebo naopak zdůraznit nějakou část, aby nová miskoncepce nevznikla.

    Poznámka: Pokud nemáte experiment vyzkoušený ve výuce a nejste si jisti, jak by ve výuce fungoval, tuto část vynechávejte.

  • Komentář

    Do komentářů patří vlastně vše, co se nevešlo do předcházejících kolonek – často je to odkaz na podobný, doplňující či navazující pokus ve Sbírce, na související úlohy ze Sbírky úloh, na zajímavé související YouTube video, vědecký článek, Wikipedii apod.

Zaslat komentář k úloze