Filtracja zadaň?
Poziomy
Etykiety
«
«
Dwa połączone zbiorniki z gazem
Kod zadania: 1075
Zbiornik A zawiera gaz doskonały o temperaturze 300 K i ciśnieniu 5,0·105 Pa i jest połączony wąską rurką ze zbiornikiem B. Zbiornik B ma czterokrotnie większą objętość, zawiera ten sam gaz w temperaturze 400 K i pod ciśnieniem 1,0·105 Pa. Jakie będzie ciśnienie końcowe w układzie, jeśli otworzymy kurek na rurce łączącej naczynia, a w obu zbiornikach utrzymywać będziemy wyjściową temperaturę?
Podpowiedź
Przy pomocy równania stanu gazu doskonałego możemy określić ilość gazu w obu naczyniach.
Po połączeniu naczyń część gazu przepłynie z naczynia A do naczynia B tak, aby w obu częściach panowało to samo ciśnienie. Ciśnienie w każdym naczyniu można określić z równania stanu. Trzeba też pamiętać, że ogólna ilość gazu w naczyniach przed i po otwarciu kurka musi być jednakowa.
Zapis danych
TA = 300 K temperatura w zbiorniku A pA = 5,0·105 Pa ciśnienie gazu w zbiorniku A VB = 4VA związek między objętościami obu zbiorników TB = 400 K temperatura zbiornika B pB = 1,0·105 Pa ciśnienie gazu w zbiorniku B p = ? końcowe ciśnienie gazu Analiza
Na początku z równania stanu gazu doskonałego określimy ilości gazu w obu zbiornikach przed otwarciem kurka.
Po otwarciu kurka gaz rozdzieli się tak, by w obu zbiornikach panowało to samo ciśnienie. Nadal jednak w każdym zbiorniku spełnione będzie równanie stanu, z którego uzyskamy ilości gazu w każdym zbiorniku również po otwarciu kurka.
Ponieważ gaz nie wydostawał się na zewnątrz, jego całkowita ilość w obu zbiornikach przed i po otwarciu kurka będzie taka sama. Stąd też określimy szukaną wartość ciśnienia.
Rozwiązanie
Dla gazu w zbiorniku A zapiszemy równanie stanu w postaci:
pAVA=nARTAgdzie nA oznacza nieznaną liczbę moli gazu w zbiorniku A, którą z tego równania wyznaczymy:
nA=pAVARTAPodobnie wyznaczymy liczbę moli gazu w zbiorniku B:
pBVB=nBRTB⇒nB=pBVBRTB=4pBVARTBLiczbę moli gazu w zbiorniku A po otwarciu kurka oznaczymy n1, a w zbiorniku B n2. Obie wartości określimy z równania stanu, zapisując też tę samą wartość ciśnienia końcowego p dla obu zbiorników.
pVA=n1RTA⇒n1=pVARTA p4VA=n2RTB⇒n2=4pVARTBCałkowita liczba moli gazu w obu zbiornikach przed i po otwarciu kurka jest taka sama, musi więc zachodzić:
nA+nB=n1+n2 pAVARTA+4pBVARTB=pVARTA+4pVARTBOstatnie równanie przekształcimy i obliczymy szukaną wartość ciśnienia p:
VAR(pATA+4pBTB)=pVAR(1TA+4TB) p=pATB+4pBTATATBTATBTB+4TA=pATB+4pBTATB+4TAPodstawiając dane liczbowe:
p=5⋅105⋅400+4⋅1⋅105⋅300400+4⋅300Pa˙=2,0⋅105PaOdpowiedź
Po otwarciu kurka ciśnienie gazu w obu zbiornikach wyniesie 2,0·105 Pa.